Kontakt
Gminne Przedszkole w Białobrzegach

Aktualności

SZANOWNI PAŃSTWO,
INFORMUJEMY, ŻE TERMINY DYŻURÓW WAKACYJNYCH
W GMINNYCH PRZEDSZKOLACH W GMINIE NIEPORĘT 
ULEGAJĄ ZMIANIE NA PAŃSTWA WNIOSEK
HARMONOGRAM DYŻURÓW:
 
GMINNE PRZEDSZKOLE W NIEPORĘCIE:                               01.07 – 19.07.2024
 
ZESPÓŁ SZKOLNO PRZEDSZKOLNY
W WÓLCE RADZYMIŃSKIEJ:                                                     22.07 – 02.08.2024
 
GMINNE PRZEDSZKOLE W BIAŁOBRZEGACH:                      05.08 – 16.08.2024
 
GMINNE PRZEDSZKOLE W ZEGRZU POŁUDNIOWYM:          19.08 – 30.08.2024
 
TERMIN ZGŁASZANIA DZIECKA NA DYŻUR WAKACYJNY:        DO 29.05.2024
TERMIN OPŁAT ZA ZDEKLAROWANE OBECNOŚCI:                  DO 14.06.2024
 
---------------------------------------

REKRUTACJA NOWYCH DZIECI NA ROK SZKOLNY 2024/2025 TRWA OD 14.02.2024 DO 4.03.2024

-----------------

 

REKRUTACJA NOWYCH DZIECI NA ROK SZKOLNY 2023/2024 TRWA OD 13.02.2023 DO 3.03.2023

---------------

PO ZŁOŻENIU DEKLARACJI O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO W ROKU SZKOLNYM 2023/2024, W GMINNYM PRZEDSZKOLU W BIAŁOBRZEGACH JEST DOSTĘPNYCH 31 MIEJSC

----------------

PRZERWA WAKACYJNA W NASZYM PRZEDSZKOLU

W DNIACH 17.07.2023 – 31.08.2023

-----------------

W WAKACJE PRZEDSZKOLE CZYNNE

W DNIACH 01.07.2023 – 14.07.2023

RODZICE, KTÓRZY CHCĄ PRZYPROWADZIĆ DZIECKO

W TYCH DNIACH PROSZENI SĄ O ZGŁOSZENIE DZIECI

DO NAUCZYCIELI W GRUPIE

-----------------------

 

DRODZY RODZICE, SERDECZNIE PROSIMY O WŁĄCZANIE SIĘ W ZBIÓRKĘ DARÓW RZECZOWYCH DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI – UCHODŹCOW Z UKRAINY, ORGANIZOWANĄ PRZEZ GMINĘ NIEPORĘT, MIEJSCA ZBIÓREK RZECZOWYCH DOSTĘPNE

NA STRONIE INTERNETOWEJ https://www.nieporet.pl/duzy/nieporet-pomaga-ukrainie/38025/

 

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży "Pływam, jestem zdrowy i bezpieczny - 10 lat Aquaparku Fala w gminie Nieporęt" 

https://www.nieporet.pl/do-wyroznienia/konkurs-plastyczny/39367/

 

 

Informujemy, że 1 lutego rusza Program Karta Mieszkańca Gminy Nieporęt. Na stronie internetowej  gminy powstanie zakładka Karta Mieszkańca  ( teraz jest jeszcze w wersji roboczej link do strony)

https://www.nieporet.pl/karta-mieszkanca/

DRODZY RODZICE,

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA ZEBRANIA GRUPOWE DNIA 08.09.2021 r. (ŚRODA) O GODZ. 18.00

PROSIMY O PRZYBYCIE BEZ DZIECI.

 

 

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Przekaż 1% podatku na KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Przedszkole Białobrzegi 6479

 

 
Przedszkole od 01 września 2020 r.
 
funkcjonuje zgodnie
 
z wytycznym GIS , MEN, MZ
 
https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-2-lipca
 
 
 
 
 

Liczba miejsc w przedszkolu będzie ograniczona, zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego  i organu prowadzącego. Szczegółowa organizacja pracy przedszkola zależy od liczby zgłoszonych i przyjętych dzieci.

 

 

Pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola w czasie epidemii mają dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. W pierwszej kolejności będą to dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu
i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

Przypominam, że rodzicowi dziecka, któremu przedszkole nie zapewni opieki przedszkolnej, mimo że rodzic wyrazi taką chęć, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

W czasie pracy przedszkola będzie obowiązywał rygor sanitarny i szczególne procedury bezpieczeństwa, w tym przyprowadzania i odbierania dzieci oraz ich pobytu w przedszkolu.

Procedury umieszczone są na stronie internetowej przedszkola. Wszyscy rodzice są zobowiązani do zapoznania się z nimi i przestrzegania ich. 

Informuję także, że dzień 12.05.2020 r będzie ostatnim dniem realizacji zadań przedszkola
z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Szanowni Rodzice,

podejmując decyzję o korzystaniu przez dziecko z zajęć opiekuńczych w przedszkolu
w okresie epidemii, musicie uwzględnić, że podczas przebywania dziecka na terenie przedszkola, pomimo stosowanych w placówce procedur bezpieczeństwa i postępowania oraz stosowania środków ochronnych, może dojść do zakażenia dziecka koronawirusem SARS-CoV-19, a także przeniesienia zakażenia na inne osoby, w tym członków najbliższej rodziny.

 

Jednocześnie zapewniam, że zrobimy wszystko, aby taka sytuacja nie miała miejsca.

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolebialobrzegi/msk-605-komunikatdlarodzicow-1.docx

 

 

Załącznik 1 do Zarządzenia nr 5/2019/2020

Dyrektora Gminnego Przedszkola  w  Białobrzegach

 

Zasady funkcjonowania Gminnego Przedszkola w Białobrzegach w okresie ogłoszonego stanu epidemii w związku z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-19

 

§ 1.

  1. „Zasady funkcjonowania Gminnego Przedszkola  w Białobrzegach w okresie ogłoszonego stanu epidemii w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-19”, zwane dalej „zasadami”, obowiązują od dnia 6 maja 2020 r. do czasu odwołania stanu epidemii przez organy nadrzędne.
  2. Niniejsze zasady ustala się w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terenie przedszkola i ochrony przed rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19.
  3. Zasady obowiązują wszystkich pracowników zatrudnionych w Gminnym Przedszkolu w Białobrzegach niezależnie od formy zatrudnienia, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby trzecie przebywające na terenie placówki.
  4. Za zapewnienie stosowania w placówce niniejszych zasad, odpowiada dyrektor Gminnego Przedszkola  w Białobrzegach

§ 2.

  1. W okresie ogłoszonej epidemii przedszkole pracuje w godzinach od ….. do ……. 
  2. Liczba dzieci w jednej grupie przedszkolnej może maksymalnie wynosić 12,  przy czym minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 dziecko i opiekuna.
  3. W szczególnych przypadkach liczba dzieci w grupie może być zwiększona o 2 dzieci,
    w uzgodnieniu z organem prowadzącym przedszkole. 
  4. W związku ze zróżnicowaniem metrażu poszczególnych sal zajęć, dopuszczalna liczba dzieci może być mniejsza.

§ 3.

  1. W przedszkolu wydziela się strefy dostępne dla rodziców i osób trzecich, w częściach wspólnych placówki, oznaczone żółto-czarną taśmą.
  2. Wejście rodzica lub osoby trzeciej do strefy zarezerwowanej dla dzieci i pracowników przedszkola, jest możliwe po uzgodnieniu z dyrektorem lub upoważnionym pracownikiem przedszkola, z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych.
  3. Podczas pobytu w przedszkolu, dzieci i ich opiekunowie oraz inni pracownicy, nie muszą zakrywać ust i nosa, jeżeli nie jest to wskazane w przepisach prawa, wytycznych Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego a także w niniejszych zasadach.  
  4. Wszyscy pracownicy wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej, które mają obowiązek stosować w sytuacji kontaktu z rodzicem lub osobą trzecią, a także w sytuacji konieczności bezpośredniego kontaktu z dzieckiem lub innym pracownikiem.
  5. Rodziców i osoby trzecie wchodzące do przedszkola, obowiązuje dezynfekcja rąk  środkiem udostępnionym przed wejściem do placówki oraz zastosowanie własnych maseczek
    i rękawiczek jednorazowych.  
  6. Na tablicy ogłoszeń przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do organu prowadzącego przedszkole, właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki. 

 

§ 4.

  1. Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym zapewnia:
  1. sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie
    z pomieszczeń przedszkola, placu zabaw oraz sprzętów, zabawek znajdujących się
    w przedszkolu; 
  2. dozowniki płynu do dezynfekcji rąk - przed wejściem do budynku, na korytarzach przy drzwiach do sal zajęć oraz w miejscu przygotowywania posiłków,
  3. środki ochrony osobistej dla każdego pracownika, oraz ogólnodostępne rękawiczki
    i maseczki ochronne dla pracowników mających kontakty z osobami trzecimi, w tym rodzicami i  dostawcami; 
  4. plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk i instrukcje stosowania środków do dezynfekcji rąk, umieszczone w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz przy dozownikach z płynem; 
  5. pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia); 
  6. pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przez zakażeniem koronawirusem oraz procedurę postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia u dziecka lub pracownika. 

 

2. Dyrektor w szczególności: 

  1. nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników przedszkola zgodnie
    z powierzonymi im obowiązkami; 
  2. dba o to, by w salach, w których spędzają czas dzieci, nie było zabawek i innych przedmiotów, których nie można skutecznie umyć i zdezynfekować; 
  3. komunikuje się na bieżąco z rodzicami, telefonicznie lub mailowo, w sprawach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci; 
  4. kontaktuje się z rodzicami telefonicznie, w przypadku podejrzenia wystąpienia
    u dziecka choroby COVID-19; 
  5. informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka lub pracownika; 
  6. współpracuje ze służbami sanitarnymi adekwatnie do zaistniałej sytuacji i potrzeb; 
  7. instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem; 
  8. zapewnia organizację pracy przedszkola, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci, a dana grupa będzie przebywać w wyznaczonej, stałej sali, zaś grupą będą się opiekowali w miarę możliwości stali opiekunowie. 

 

§ 5.

1. Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest: 

  1. stosować zasady profilaktyki zdrowotnej, w tym regularnego mycia rąk przez 30 sekund mydłem i wodą oraz odkażanie środkiem dezynfekującym, zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych; 
  2. kasłać i kichać w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia; 
  3. dezynfekować ręce przed wejściem do budynku, zgodnie z zasadami dezynfekcji rąk; 
  4. informować dyrektora lub inną upoważniona osobę o wszelkich objawach chorobowych zaobserwowanych u dzieci; 
  5. zachowywać dystans min. 1,5 m w kontaktach z innymi osobami i dziećmi; 
  6. przestrzegać procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem;
  7. stosować środki ochrony indywidualnej, w które został wyposażony przez dyrektora, zgodnie z zasadami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. 

 

  1. Pracownicy pomocniczy – intendent, dozorca, robotnik gospodarczy oraz personel kuchenny, nie może mieć kontaktu z dziećmi oraz nauczycielami i pomocami nauczyciela.

 

  1. Pomoce nauczyciela / woźne oddziałowe w szczególności: (rozdzielić wg własnych potrzeb)
  2. myją i/lub dezynfekują podłogi i inne powierzchnie w ciągach komunikacyjnych; 
  3. myją i/lub dezynfekują poręcze przy schodach, włączniki światła, klamki, uchwyty, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie); 
  4. myją i dezynfekują toalety dla personelu i dzieci – w tym szczególnie klamki, uchwyty i pokrętła przy urządzeniach sanitarnych;
  5. wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów; 
  6. myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej porządkowej; 
  7. myją, dezynfekują zabawki i przedmioty, którymi bawią się dzieci, zanim będzie z nich chciało skorzystać kolejne dziecko / raz na godzinę; 
  8. ustawiają leżaki do odpoczynku z zachowaniem co najmniej 2 m odległości od siebie; 
  9. przestrzegają zasady, że każde dziecko ma swój leżak; 
  10. zachowują zasady oddzielnego przechowywania leżaków i pościeli, tak by nie stykały się ze sobą; 
  11. dezynfekują leżaki raz w tygodniu w piątek lub zawsze w przypadku, gdy dojdzie do kontaktu z innym dzieckiem; 
  12. wykonują prace porządkowe i sanitarne w rękawiczkach, stosując zasady ich nakładania i zdejmowania oraz utylizowania; 
  13. wykonują inne stałe prace określone w zakresie czynności na danym stanowisku pracy.

 

  1. Dozorca w szczególności:
  1. utrzymuje porządek i czystość na terenie wokół budynku przedszkola;
  2. dezynfekuje klamkę przy furtce wejściowej i poręcze przy schodach prowadzących do wejścia głównego, każdorazowo po przejściu większej (kilkuosobowej) grupy osób;
  3. nadzoruje stosowanie przez rodziców i osoby trzecie wchodzące do przedszkola obowiązujących zasad (dezynfekcja rak, rękawiczki, maseczki);
  4. monitoruje stosowanie się rodziców do zasad przyprowadzania i odprowadzania dzieci w strefie dla nich przeznaczonej:
  5. utrzymuje w czystości i dezynfekuje na koniec każdego dnia sprzęty i urządzenia na placu zabaw.

 

  1. Nauczyciele w szczególności:  
  2. monitorują warunki do prowadzenia zajęć – liczba dzieci zgodna z ustaleniami, występowanie objawów chorobowych u dzieci, dostępność środków czystości i ochrony osobistej, inne zgodnie z przepisami dot. bhp; 
  3. monitorują przestrzeganie przez rodziców zakazu przynoszenia przez dziecko do przedszkola zabawek i przedmiotów zabranych z domu;
  4. dbają o to, by dzieci regularnie myły ręce, w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza; 
  5. wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia, przynajmniej raz na godzinę, a jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć; 
  6. prowadzą zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne przy otwartych oknach; 
  7. przestrzegają zasady rotacyjnego korzystania z placu zabaw i przestrzeni wspólnych przedszkola, w tym szatni i korytarzy;
  8. dbają o to, by dzieci nie skupiały się i nie przebywały w bliskim kontakcie z innymi dziećmi w trakcie swobodnej zabawy w sali lub na placu zabaw; 
  9. nie organizują aktywności sprzyjających bliskiemu kontaktowi między dziećmi;
  10. sprawdzają czy  leżaki do odpoczynku ustawione są w odstępach co najmniej 2 metrów od siebie; 
  11. w miarę możliwości zachowują w kontaktach z dziećmi i innymi pracownikami dystans 1,5 m. 

§ 6.

  1. Rodzic przyprowadza i odbiera dziecko w godzinach określonych przez siebie w deklaracji. 
  2. Proces przyprowadzania i odbierania dzieci jest nadzorowany przez wyznaczonego pracownika (dozorcę/woźną/szatniarkę).
  3. W przypadku zgromadzenia się przed wejściem kilkorga rodziców z dziećmi – czekają oni  przed budynkiem na sygnał do wejścia, dany przez wyznaczonego pracownika przedszkola, z zachowaniem odstępu co najmniej 1,5 m od innego rodzica z dzieckiem, oraz w maseczce lub innej formie zakrywania ust i nosa. Dziecko, które ukończyło 4 lata również ma założoną maseczkę. 
  4. Rodzic wchodzi z dzieckiem do szatni i pomaga mu się rozebrać, następnie wyznaczony pracownik/opiekun przejmuje dziecko i odprowadza je do jego grupy. Rodzic pozostaje w wyznaczonej dla niego strefie i następnie opuszcza przedszkole.
  5. Pracownik po odebraniu dziecka od rodzica, rejestruje czas jego wejścia, po czym odprowadza do sali. Tam dziecko myje ręce i pozostaje pod opieką nauczyciela.
  6. W przypadku zaobserwowania przez pracownika przejmującego dziecko od rodziców, niepokojących objawów chorobowych u dziecka, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji.
  7. Dyrektor lub osoba go zastępująca przeprowadza rozmowę z rodzicem, sugerującą konieczność kontaktu z lekarzem i podejmuje decyzję o przyjęciu lub nie dziecka do przedszkola.
  8. W przypadku pozostawienia dziecka w przedszkolu i wystąpienia u niego objawów chorobowych, rodzic jest telefonicznie informowany o konieczności niezwłocznego odebrania dziecka i kontaktu z lekarzem, a następnie o konieczności przekazania dyrektorowi informacji zwrotnej dotyczącej zdrowia dziecka. 
  9. Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica lub innej osoby upoważnionej, imienia
    i nazwiska dziecka oraz nazwy grupy, pracownikowi dyżurującemu przy głównych drzwiach wejściowych do budynku. 
  10. Wyznaczony pracownik udaje się po dziecko, przyprowadza i przekazuje osobie odbierającej, w wyznaczonej do tego strefie.
  11. W przypadku, gdy dzieci przebywają na placu zabaw, odbiór dziecka odbywa się przy furtce/bramce wejściowej. Osoba odbierająca dziecko nie wchodzi na plac zabaw.

   

 § 7.

  1. Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom na dotychczasowych zasadach. 
  2. Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.  
  3. Pracownicy kuchni w szczególności: 
  1. dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki; 
  2. myją ręce każdorazowo:
  1. przed rozpoczęciem pracy, 
  2. przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona, 
  3. po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną, 
  4. po zajmowaniu się odpadami/śmieciami, 
  5. po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji, 
  6. po skorzystaniu z toalety, 
  7. po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa, 
  8. po jedzeniu i piciu; 
  1. myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych; 
  2. odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne; 
  3. wyrzucają rękawiczki/myją rękawiczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie;
  4. jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie; 
  5. przygotowując posiłki zachowują od siebie bezpieczny dystans, zgodny z obowiązującymi przepisami; 
  6. po zakończonej pracy dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora przedszkola; 
  7. myją naczynia i sztućce w zmywarce w temperaturze 60º C przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki. 
    1. Posiłki dla dzieci odbierane są z kuchni tak, aby pracownicy kuchenni nie mieli kontaktu
      z bezpośrednimi opiekunami dzieci. 
    2. Dzieci posiłki spożywają przy stolikach w swoich salach.
    3. Po spożyciu przez dzieci posiłku wyznaczony pracowni (woźna oddziałowa) dezynfekuje powierzchnię stołów oraz krzeseł (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.  
    4. Posiłki dzieciom podają pomoce nauczyciela/woźne oddziałowe. 

 

 § 8.

  1. Przedszkole nie organizuje wyjść poza teren przedszkola. 
  2. W przypadku, gdy pogoda na to pozwala, dzieci korzystają z przedszkolnego placu zabaw, przy czym dzieci mogą korzystać jedynie ze sprzętów dopuszczonych do użytku przez dyrektora. Pozostałe sprzęty zostają otaśmowane/odgrodzone. 
  3. Do szatni poszczególne grupy dzieci wchodzą rotacyjnie.
  4. Na teren ogrodu poszczególne grupy wychodzą wyjściem z szatni
  5. Każda grupa ma swój wydzielony i oznakowany teren do zabawy.
  6. Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw dopuszczone do użytku, na zakończenie każdego dnia są czyszczone i dezynfekowane przez dozorcę. 
  7. Plac zabaw jest zamknięty dla rodziców, osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych. 

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolebialobrzegi/msk-605-zarzadzeniezasady-funkcjonowania-1.docx

 

 

Zarządzenie nr 6/2019/2020

Gminnego Przedszkola  w Białobrzegach

w sprawie wprowadzenia

 

 „Zasad funkcjonowania Gminnego Przedszkola w Białobrzegach w okresie ogłoszonego stanu epidemii w związku z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-19

 

Na podstawie „Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia
30 kwietnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3” oraz na podstawie innych obowiązujących przepisów prawa, w tym w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym i w zakresie oświaty, zarządzam, co następuje:

 

§ 1.

Wprowadzam do stosowania w Gminnym Przedszkolu  w Białobrzegach „Zasady funkcjonowania Gminnego Przedszkola  w Białobrzegach w okresie ogłoszonego stanu epidemii
w związku z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-19”, w brzmieniu załącznika nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

Do stosowania zasad, o których mowa w § 1., zobowiązani są wszyscy pracownicy zatrudnieni w Gminnym Przedszkolu  w Białobrzegach niezależnie od formy zatrudnienia, rodzice
i opiekunowie prawni dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby trzecie przebywające na terenie placówki.

§ 3.

  1. „Zasady funkcjonowania Gminnego Przedszkola  w Białobrzegach w okresie ogłoszonego stanu epidemii w związku z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-19” podlegają ogłoszeniu na stronie internetowej Gminnego Przedszkola  w Białobrzegach zostają udostępnione do wglądu w sekretariacie placówki, zostają umieszczone na tablicy ogłoszeń przy wejściu głównym.
  2. Fakt zapoznania się z zasadami wymienionymi w ust. 1. oraz zobowiązanie do ich stosowania, każdy pracownik potwierdza własnoręcznym podpisem - w formie oświadczenia stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia. Oświadczenie włączane jest do akt osobowych pracownika.
  3. Rodzice i opiekunowie prawni dzieci uczęszczających do przedszkola, potwierdzają fakt zapoznania się z zasadami i zobowiązują się do ich stosowania.

§ 4.

Wykonanie zarządzenia powierza się wszystkim pracownikom Gminnego Przedszkola 

w Białobrzegach oraz rodzicom i opiekunom prawnym dzieci uczęszczających do przedszkola.

 

§ 5.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 13 maja 2020 r.

 

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolebialobrzegi/msk-605-zasady-funkcjonowania-zal-1-do-zarzadzenia-1.docx

 
Do pobrania:
Ankieta - deklaracja dla rodziców-
 
 
http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolebialobrzegi/msk-605-ankietadeklaracja-rekrutacja-na-czas-epidemii-1.docx
 
Oświadczenie dla Rodziców:
 

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkolebialobrzegi/msk-605-oswiadczenia-dla-rodzicow-2(1).docx

 

 

 

 
 

WYTYCZNE DYREKTORA   

 

NA POTRZEBY WYTYCZNYCH PRZECIWEPIDEMICZNYCH

 

wydane na podstawie art. 8a ust. 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)

 

ORGANIZACJA OPIEKI W PRZEDSZKOLU:

 

  • Kazda grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali;
  • Do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele i woźne;
  • W grupie przebywa do 12 dzieci - gr. I i gr. II, w grupie III – 6 dzieci;
  • W salach, w których przebywają dzieci usunięto przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować. Wykorzystane przybory i zabawki należy codziennie czyścić lub dezynfekować;
  • Dziecko nie może przynieść do przedszkola żadnych przedmiotów lub zabawek;
  • Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę;
  • Należy zadbać o niestykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci;
  • Nauczyciele i woźne powinny zachować dystans społeczny między sobą wynoszący                            minimum 1,5 m;
  • Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi;
  • Rodzice przyprowadzający i odbierający dzieci z przedszkola powinni przekazać dziecko pomocy nauczyciela bez wchodzenia do szatni. Jeżeli jest to niemożliwe, to w szatni jednocześnie może przebywać jeden rodzic z dzieckiem z grupy I, jeden rodzic z dzieckiem z grupy II i jeden rodzic z dzieckiem z grupy III. Rodzic powinien mieć osłonę nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub zdezynfekowane ręce;
  • Rodzic musi określić godziny przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola;
  • Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie zdrowe dziecko, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną;
  • Dzieci do przedszkola przyprowadzane są i odbierane przez osobę zdrową ;
  • Wskazane jest ograniczenie ilości osób przyprowadzających i odbierających dziecko – najlepiej gdyby to były maksymalnie dwie upoważnione osoby;
  • Bezwzględna jest szybka komunikacja z rodzicami;
  • Przedszkole posiada termometry bezdotykowe. Zgody rodziców na bezinwazyjne udzielanie pomocy przedmedycznej zostaną wykorzystane jako zgody na pomiar temperatury ciała dziecka w przypadku występowania niepokojących objawów chorobowych;
  • W wyznaczonym miejscu z zapewnieniem 2 metrów odległości od innych osób izoluje się dziecko, które przejawia niepokojące objawy chorobowe;
  • Dzieci będą korzystać z pobytu w przedszkolnym ogrodzie przy zachowaniu maksymalnej odległości;
  • Sprzęt na placu zabaw należy czyścić z użyciem detergentów raz dziennie przed wyjściem każdej grupy;
  • Nie organizujemy wyjść poza teren przedszkola;

 

 

HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POWIERZCHNI I POMIESZCZEŃ

 

  • Pracownicy i osoby dorosłe wchodzące do przedszkola zobowiązani są do dezynfekcji rąk;
  • Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci po wejściu do przedszkola, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z ogrodu, po zmianie aktywności, zabawki, przyboru;
  • Prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych i dezynfekcji potwierdzony podpisem pracownika;
  • Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta (czasu  niezbędnego do wywietrzenia  dezynfekowanych  pomieszczeń i przedmiotów);
  • Personel przedszkola jest zaopatrzony w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, fartuchy z długim rękawem;
  • W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje;
  • Dzieci używają ręczników przedszkolnych, które codziennie będą  prane przez pracowników przedszkola.

 

 

ŻYWIENIE DZIECI

 

  • Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych;
  • Dzieci korzystają z trzech posiłków przygotowywanych przez przedszkole;
  • Przy organizacji żywienia w przedszkolu obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego wprowadzono zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców;

 

 

 

 

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA  U PERSONELU PRZEDSZKOLA

 

  • Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną;
  • Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi;
  • Wyznaczono i przygotowano pomieszczenie w którym będzie można odizolować osobę                          w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych;
  • Przygotowano procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem                                        lub zachorowania na COVID-19:

 

  1. Pracownicy / obsługa przedszkola zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu                                  i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować,                    że mogą być zakażeni koronawirusem;
  2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa;
  3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń;
  4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)
  5. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  6. Przygotowano i umieszczono w kreślonym miejscu potrzebne numery telefonów.

 

  • Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części / częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Przedszkola pozostają zamknięte

   W dniu 29 kwietnia rząd poinformował o możliwości otwarcia od 6 maja br. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego, jednak przygotowanie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi w obecnej sytuacji jest ogromnym wyzwaniem.

   Lista wytycznych przygotowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID jest długa i zawiera wiele obostrzeń. Tylko ich spełnienie może doprowadzić do otwarcia placówek przedszkolnych bez narażania  bezpieczeństwa i zdrowia dzieci i pracowników.

   Z rozeznania zapotrzebowania na opiekę przedszkolną, dokonanego przez dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych na dzień 4 maja wynika, że poza przedszkolem w Białobrzegach, w którym taką potrzebę zgłosiła większa grupa rodziców, potrzebę powrotu dzieci do pozostałych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych zgłosili tylko pojedynczy rodzice. W związku z tym, po dokonaniu oceny sytuacji bazowej i kadrowej w placówkach przedszkolnych Wójt Gminy Nieporęt informuje, że do dnia 8 maja wszystkie przedszkola publiczne i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych pozostaną zamknięte.

  Jednocześnie informuje się, że sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym rozprzestrzenianiem się COVID-19 jest cały czas systematycznie monitorowana oraz czynione są przygotowania do sprostania wytycznym Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowa prowadzące do otwarcia gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

   Informacja o terminie otwarcia przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych zostanie ogłoszona do dnia 8 maja br.

 
 
 

Szanowni Państwo. Drodzy Rodzice.

Dyrektor Gminnego Przedszkola w Białobrzegach informuje,

 

że przedszkole nie wznowi pracy od 6 maja 2020roku. 

 

Biorąc pod uwagę odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa

 

zarówno Państwa dzieciom jak i pracownikom placówki,

 

a także możliwości sanitarne  przygotowujemy

 

szczegółowe procedury  bezpieczeństwa,

 

harmonogram opieki i nowej organizacji pracy w czasie epidemii.


O terminie otwarcia przedszkola zostaniecie Państwo powiadomieni

 

komunikatem  na stronie internetowej przedszkola.
 

Bożena Madej
Dyrektor Przedszkola

 

 

 

1.     Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z otwarciem
 
przedszkoli
 
 
 
 
 
 
Podziękowanie
 
 
 
Dziękujemy serdecznie 
 
 
Panu Krzysztofowi Ślińskiemu
 
 
za wypędzenie wszystkich wirusów i bakterii,
 
 
dzięki czemu już niedługo będziemy mogli
 
 
 
wrócić bezpiecznie do naszego przedszkola.
 
 
(Pan Krzysztof Śliński nieodpłatnie przeprowadził zabieg dezynfekcji gazowej i sterylizacji ozonem O3)
 
 
REKOMENDACJE MEN
 
W SPRAWIE PRZEDSZKOLI
 
 
Termin otwarcia przedszkola w Białobrzegach
 
do ustalenia z organem prowadzacym.
 
Będziemy informować na bieżąco.
 
 
 

Otwieramy przedszkola od 6 maja br.

29.04.2020

Od 6 maja br. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą otwarte.

 

Apelujemy do samorządów, by z placówek w pierwszej kolejności, mogły skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

Warto, aby pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu

i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Decyzja rządu o otwarciu przedszkoli wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu rodziców, którzy chcieliby wrócić do pracy. To ważny element w przywracaniu funkcjonalności placówek oświatowych. Stopniowe uruchamianie pracy przedszkoli będzie przeprowadzone zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia, GIS i MEN dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego

Bezpieczeństwo dzieci i kadry sprawującej opiekę priorytetem

Kluczową kwestią jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków. Zalecamy, aby jedna grupa przedszkolna przebywała w wyznaczonych i stałych salach. W miarę możliwości w mniejszych grupach niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli (Dz.U. z 2019. Poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2045).

Zalecamy również, aby grupa przedszkolna obejmowała dzieci w zbliżonym wieku,
z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Z sal powinny zostać usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki.

Zgodnie z wytycznymi GIS prosimy rodziców, by nie przyprowadzali dzieci z objawami chorobowymi. Do placówki nie można posłać także dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę.

Przypominamy, że podobne zasady bezpieczeństwa dotyczą również personelu. Podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki nie musi on zakrywać ust i nosa. Z uwagi na bezpieczeństwo kadry sugerujemy, by do opieki nad dziećmi nie byli angażowani nauczyciele i pracownicy przedszkola powyżej 60. roku życia.

Każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny, w tym płyn do dezynfekcji umieszczony w widocznym miejscu przy wejściu do budynku. Zalecamy również, aby placówki posiadały pomieszczenia potrzebne do izolacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak i komu zgłosić chęć skorzystania dziecka z przedszkola?

Rodzice, którzy chcą skorzystać z możliwości zapewnienia opieki przez przedszkole, powinni o tym fakcie powiadomić dyrektora placówki. Szczegółowe rozwiązania dotyczące trybu zgłaszania chęci uzyskania opieki nad dzieckiem, określi dyrektor danej placówki wspólnie z organem prowadzącym.

 
 
https://www.gov.pl/web/edukacja/otwieramy-przedszkola-od-6-maja
 
 
 
 
Zapraszamy do obejrzenia bajki z warsztatami.
 
"O Syrence Warszawskiej" - teatr cieni 
 
Zapraszamy do zabawy:
 
 
https://www.youtube.com/watch?v=31BB7uFOQFE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR29wrmP4A90HWPldT6S3YLXRRVVssiWOKGoSBExsODREg2Rl_wYB-JvGO8
 
 
 
Uwaga Rodzice  dzieci,
 
które uczęszczają
 
na induwidualne zajęcia
 
logopedyczne
 
 
 
Od poniedziałku:  dla grupy starszaków
 
 
będą wysyłane drogą mailową
 
 
indywidualne ćwiczenia   logopedyczne.
 
 
 
 
Od wtorku:  dla grupy średniaków
 
 
będą wysyłane drogą mailową
 
 
indywidualne ćwiczenia logopedyczne.
 
 
 
 
 
 
Gimnastyka buzi i języka
 
- zapraszamy do ćwiczeń
 
wszystkie przedszkolaki.
 
 
https://www.youtube.com/watch?v=WIKpLlapr90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zabawy rozwijające mowę trzylatka:

kolory

 

Zapamiętanie nazw kolorów niejednokrotnie przysparza dzieciom wielu kłopotów. Podając nazwę koloru, staraj się zawsze kojarzyć go z czymś, co dziecko zna ze swojego doświadczenia, np. „Twoje oczy są niebieskie jak niebo”, „Twoja bluzeczka jest biała jak mleko” itp. Konsekwentnie podawane porównania mocno „zapadają” w pamięć dziecka. Dalszy wariant tej zabawy to tworzenie porównań, np. „Zobacz, ten kubek ma taki sam kolor jak: woda, niebo, twoje oczy. Pomyśl, co jeszcze jest niebieskie?”

 

  • sroczka, czyli czego brakuje?

 

W tej grze można wykorzystać zarowno przedmioty, jak i obrazki. Układamy co najmniej trzy z nich w rzędzie przed dzieckiem, dziecko wymienia ich nazwy po kolei, zapamiętuje. Gdy dziecko zamyka oczy, zabieramy jeden przedmiot lub obrazek – zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co zostało zabrane. Sukcesywnie zwiększamy ilość elementow do zapamiętania.

  • przyimki

 

Ważne jest adekwatne używanie określeń przyimkowych: „na, nad, pod, za, przed, w, koło, obok, przy, między, przez”i  innych. Aby właściwie zrozumieć znaczenie tych „małych” słów, trzeba rozpocząć od manipulacji przedmiotami, zabawkami, dopiero potem wprowadzić nazywanie ilustracji. Np. „Lalka siedzi na krzesełku, a teraz pod krzesełkiem. Położ ten samochod na biurku, a potem pod biurkiem”. Modelując użycie przyimkow zajmujemy się nimi po dwa naraz, aby nie dezorientować dziecka.

  • wielkość

 

By dobrze wyjaśnić pojęcie wielkości dobrze jest pokazać przedmioty, ludzi, zjawiska o kontrastujących ze sobą rozmiarach. Pamiętać trzeba by rozwijać bazę pojęć, więc używajmy wielu określeń np: „mały-duży”, „okrągły- kwadratowy”, „długi-krótki”, „szeroki-wąski”, itp.

 

  • grupowanie słów

Wzbogacaj zakres słownictwa dziecka, bawiąc się z nimw tworzenie grup wyrazow. Poproś o to, by dziecko wymieniło jak najwięcej rzeczy do ubrania, do jedzenia, do zabawy, potrzebnych do zrobienia czegoś, itp. Pomagaj w tej zabawie – to już wysoki etap klasyfikacji pojęć. Dalszy wariant tej zabawy to tworzenie „plakatów” lub „zeszytow = słowniczkow”. Można wyciąć (np. z katalogów, czasopism) obrazki z grupy tematycznej, nakleić, podpisać, określić ich inne cechy, np. rożnice i podobieństwa.

  • szeregowanie

Narysuj lub naklej (na oddzielnych karteczkach) wycięte z czasopism obrazki ilustrujące ciąg sytuacji – np. rozwijający się kwiat, proces ubierania się dziecka, nakrywanie do stołu, itp. Poproś dziecko, by ułożyło karteczki we właściwej kolejności, razem stwórzcie opowiadanie

 

Naturalna gimnastyka narządów mowy dziecka:

  • kiedy dziecko ziewa nie gań go, a poproś aby ziewnęło jeszcze kilka razy, zasłaniając usta;
  • gdy na talerzu został ulubiony sos lub rozpuszczony lód – pozwólmy dziecku wylizać go językiem. To ćwiczenie może jest<
Jasełka

13 grudnia w grupie I Rodzice przygotowali przedstawienie dla dzieci.

Wszystkim "aktorom" serdecznie dziękujemy.

 

WAŻNE

Od dnia 17 do 21  grudnia  do godz 9.00

 

podajemy nauczycielom informację

 

o obecności lub nieobecności dziecka w przedszkolu

 

w dniach :

 

- 24.12. 2018 r. 

- 27.12. 2018 r. 

- 28.12. 2018 r. 

- 31.12. 2018 r. 

Święto Niepodległości

Przedszkolaki włączyły  sie do akcji

"Rekord dla Niepodłegłej" zorganizowanej przez MEN.

                                                                                         

JEDZIEMY DO PARKU

We wtorek, 16.10.2018r., w godz.9.00 - 13.00

dzieci z grupy II (średniaki ) i III (starszaki)

jadą na wycieczkę autokarową do warszawskiego parku Łazienki Królewskie.

Prosimy o pobieranie zgód na wyjazd u nauczycielek.